Gyártás
Az ION az egyszerűsített Gyártás modullal alapanyagokból és félkész termékekből állíthatunk össze félkész illetve késztermékeket. Ez a belépőszintű szoftveres gyártás támogatás, az ERP rendszer választható részeként működik. A modul kis és közepes tételben összeszerelő cégek igényeit képes kielégíteni. A késztermékek visszakövethetőek a bepült alapanyagokig és ezen keresztül a beszállításokig (ami elengedhetetlen az élelmiszeripari és sok autóipari gyártás során).
Gyártást segítő funkciók és jellemzők
- Önálló és integrált működésre is képes
- Alkatrészjegyzék
- Szétszerelés és gyártási maradék kezelése
- Gyártási sorozatszám, LOT (Sarzs) és lejárati idő kezelés
- Készletmozgások kezelése
- Érték nyilvántartás (beépülő alkatrészek és szolgáltatások rákönyvelése a gyártott termékre)
- Szolgáltatások rákönyvelése a gyártott termékre (pl. munkadíj)
- Fajlagosan felhasznált összetevők rákönyvelése a gyártott termékre (pl. víz, áram)
- Címke nyomtatás
- Mobil adatgyűjtő
- Vonalkód olvasó használata gyáriszámos összetevőknél
- Mérleg integrálása a rendszerbe
A kibővített gyártási modul önálló működésre, és az ERP rendszerrel integrált működésre is képes. Így ez a szoftveres gyártás támogatás több szinten biztosítja a gyártási folyamatok tervezésének és végrehajtásának segítését. A gyártás egyéb adatainak felhasználásával a termelésirányítás, vagy akár a MES termelésirányítás is elérhetővé válik.
A rendelkezésre álló erőforrások, adatait használja a rendszer:
- úgy mint az ERP rendszerből érkező készlet és vevői rendelés információk
- a gépek és berendezések tulajdonságai
- a gépek és berendezések pillanatnyi teljesítmény adatai
Ezek az adatok adnak alapot a termelési folyamat irányításához, mi több optimalizálásához. A rendszer képes az egyes gyártó berendezésekkel való hálózati kommunikációra. Így, az ezektől a berendezéstől begyűjthető adatok kezelésére, egyes berendezések vezérlésére (ipar 4.0). Mivel itt valós idejű adat kapcsolatokról beszélünk lehetővé teszi a gyártási folyamat online irányítását és felügyeletét.
Statikus tervezés
Az erőforrások alapadatai teszenk ehetővé egy elsődleges statikus tervezést.
Mik ezek az alapadatok?
Gyártást segítő funkciók és jellemzők
- a berendezés kapacitása,
- a berendezéssel végrehajtható műveletek,
- alapanyag készlet,
- félkész termék készlet,
- segédanyag készlet,
- stb.
Ezek alapján az adatok alapján meghatározható, hogy az adott pillanatban egy bizonyos idő alatt mennyi terméket tudunk előállítani. Így, ha nincs idő, vagy mennyiségi korlátunk, ez a statikus tervezés is elegendő lehet a számunkra.
Azonban, ha optimalizálni akarjuk a termelési folyamatot, akkor ennek alapja a termelés aktuális állapotáról történő folyamatos adatgyűjtés. Azonban az adatok azonnali feldolgozása, elemzése és az elemzésére is szükség van. Az elemzés eredménye alapján azonnali a visszacsatolás, és a beavatkozás.
Jó példa lehet erre a gyártósor anyagellátásának biztosítása.
Statikus tervezéssel
Statikus tervezéssel meg tudom határozni, hogy mennyi anyag szükséges egy műszak kiszolgálásához. Azonban közel sem biztos, hogy rendelkezik a gyártósor akkora tároló kapacitással mely lehetővé teszi a teljes alapanyag mennyiség kihelyezését. Persze vannak erre akár számítástechnikát sem igénylő megoldások pl. KANBAN. (Mint tudjuk a kőbaltával is lehet fát vágni, de láncfűrésszel mégis hatékonyabb)
Dinamikus tervezéssel
Ha az ipar 4.0 felé akarunk haladni, akkor igénybe kell vennünk azokat a rendelkezésre álló megoldásokat melyek biztosítják az optimalizált működést. Úgy lesz egyszerűbb az üzemeltető dolga, ha a gyártósor a MES rendszer részeként folyamatosan tájékoztatja a termelés irányítási rendszert az elkészült darabok (+ esetleges selejtek) számáról. Így ezen információk alapján a rendszer kiszedési feladatot generál a raktár számára
Gyártást segítő funkciók és jellemzők
- a raktár értesíti az irányítást ha elkészült a feladattal,
- ekkor a rendszer áttárolási feladatot ad a targoncának,
- a targonca elvégzi a feltöltést.
Lehet, hogy a kiszedés és a targoncás kiszállítás feladat végrehajtásához még emberekre van szükség, de még ebben az esetben is optimalizálhatók a feladatok. Ide értve a feladatkiadásána ideje, vagy akár több gyártosor egyidejű kiszolgálási igényeinek teljesítése.